پورتال اداره کل آموزش وپرورش استان فارس
اخبار مهم:
هشدار های پلیس

فرماندهی انتظامی استان فارس

معاونت اجتماعي

هشدارهاي سایبری جهت استفاده صحیح از دستگاه های ATM و POS

از اعلام رمز کارت بانکی خود به ديگران خودداری و متصديان فروشگاه ها را ملزم نماييد، دستگاه POS را جهت پرداخت الکترونيکی در دسترس شما قراردهند .در غیر این صورت ممکن است اطلاعات کارت و حساب بانکی شما توسط دستگاهی به نام اسکیمر کپی برداری و از آن سوء استفاده گردد.

1- نمونه ای از اسکیمر که به اندازه یک نوار کاست است دور از دید مشتری، توسط کلاهبرداران جهت سرقت اطلاعات کارت عابر بانک و انتقال موجودی حساب افراد، از آن استفاده می گردد.

از دستگاه های عابربانک مجهز به آنتی اسکیمینگ استفاده نمایید.

- آنتی اسکیمینگ یک قطعه پلاستیکی معمولا سبز رنگ است که در دهانه ورودی کارت دستگاه عابربانک ATM و جهت جلوگیری از نصب اسکیمر روی دستگاه عابربانک استفاده می شود.

2- نمونه دیگری از اسکیمر، به صورت مخفیانه در دهانه ورودی کارت خوان دستگاه عابربانک ATM و جهت سرقت اطلاعات کارت بانکی مشتریان و انتقال موجودی حساب آنها توسط کلاهبرداران استفاده می گردد.

3- اخیرا نوع دیگری از اسکیمر توسط کلاهبرداران مورد استفاده قرار گرفته که شبیه به دستگاه POS فروشگاهی است و کلاهبردار در زمان اخذ وجه از مشتری، از نداشتن آگاهی های لازم مشتریان سوء استفاده نموده و کارت بانکی مشتری را گرفته و قبل از استفاده از دستگاه POS سالم، از دستگاه POS جعلی و حاوی اسکیمر استفاده می نماید و با این شگرد، اطلاعات حساب مشتریان توسط اسکیمر سرقت شده و رمز عبور نیز از مشتری گرفته و با ترفندهای دیگری اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب مشتریان نموده اند.

استفاده از دستگاه POS، وارد نمودن رمز و انتقال وجه الکترونیکی توسط خود مشتری انجام گردد و از تحویل کارت و رمز مربوطه به فروشنده و دیگر افراد، خودداری شود. فروشندگان نیز موظفند، دستگاه POS را در اختیار مشتریان قرار دهند.

رمز کارت بانکی خود را هر ماه تغییر دهید. از رمزهایی استفاده کنید که به راحتی حدس زده نشوند رمز کارت های بانکی را بر روی آنها يادداشت نکرده ويا در کنار آنها نگهداری نکنيد و سیستم پیامکی تراکنش های بانکی خود را فعال نمایید تا در صورت دسترسی دیگران به حساب شما، سریعا متوجه شوید.

تهيه و تنظيم : سروان حسين قيام خواه

شما پليس ما باشيد : شماره تماس 197 و سامانه پيام كوتاه 110197دفتر نظارت همگاني فرماندهي انتظامي استان فارس آماده ي دريافت پيشنهادها ، تشويق ها ، انتقادهاو شكايت هاي شما درباره ي كاركرد كاركنان نيروي انتظامي است .

110 : پل ارتباطي پليس با مردم

مركز مشاوره و مدد كاري معاونت اجتماعي فرماندهي انتظامي فارس آماده ارايه خدمات مشاوره اي به شهروندان در زمينه هاي ازدواج ، حقوقي ، روان شناسي، انتظامي، تحصيلي و مدد كاري مي باشد.

نشاني : شيراز خيابان سعدي ، فرعي مكتبي ساختمان معاونت اجتماعي

تلفن : 07132227006 و 0712184530

آخرین اخبار
اخبار برگزیده
دیدگاه